ASYSTENT RODZINY
„Asystent rodziny realizuję pracę socjalną - wychowawczą z elementami terapii w środowisku zamieszkania rodziny i w miejscu przez nią wskazaną. Motywuję i dopinguje członków rodziny do podejmowania działań mających na celu poprawę ich sytuacji. Monitoruje również postępy rodziny w realizacji wspólnie opracowanego planu pracy”.
Rodziny przeżywająca trudności w wypełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych mogą otrzymać wsparcie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Makowie Mazowieckim w postaci asystenta rodziny, które reguluje Ustawa z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U z 2024r., poz.177).
Asystenci rodziny prowadzą również koordynację poradnictwa według zapisów ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin ,, Za życiem”. Od 22 czerwca 2023r., wraz z nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinnie uzyskali nowe uprawnienia. Mogą zakładać procedurę Niebieskiej Karty.
Pomoc asystenta przyznawana jest na wniosek pracownika socjalnego po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego.
Wspieranie asystenta rodziny kierowane jest do rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo- wychowawczej, w tym:
- rodzin, u których występują okresowe trudności w realizacji funkcji opiekuńczo- wychowawczej;
- rodzin, których dzieci przebywają obecnie w pieczy zastępczej, natomiast istnieje szansa ich powrotu do rodziny biologicznej;
- rodzin zagrożonych umieszczeniem dzieci w pieczy zastępczej.
Głównymi obszarami pracy asystenta rodziny są:
- Pomoc we wzmacnianiu i wzbudzeniu motywacji członków rodziny do rozwiązywania problemów i realizacji celów;
- Pomoc w rozwiązaniu podstawowych problemów socjalnych i zdrowotnych rodziny;
- Wsparcie w rozwiązaniu dominujących problemów psychologicznych u członków rodziny;
- Tworzenie warunków do wzrostu umiejętności wychowawczych rodziców i rozwiązanie podstawowych problemów opiekuńczo-wychowawczych;
- Tworzenie warunków do wzrostu umiejętności społecznych i aktywności społecznej rodziny;
- Motywowanie do podnoszenia poziomu wykształcenia członków rodziny;
- Motywowanie do podnoszenia kwalifikacji zawodowych dorosłych członków rodziny oraz ich aktywności zawodowej (poszukiwanie i podejmowanie pracy zarobkowej).
Głównym zadaniem asystenta rodziny jest:
- pedagogizacja;
- wspieranie informacyjne;
- emocjonalne, instrumentalne;
- czasami rzeczowe poprzez towarzyszenie rodzinie w różnych czynnościach dnia codziennego.
Efektem pracy asystenta rodziny jest odzyskanie przez rodziców kontroli nad własnym życiem i samodzielności w pełnieniu roli rodzica na tyle, by środowisko domowe sprzyjało bezpieczeństwu i rozwojowi dzieci. Efekt ten jest możliwy do osiągnięcia, przy współudziale rodziny na każdym etapie metodycznego działania asystenta.